Серед чинників, які дратують будь-якого водія — шум та гул від гуми автомобіля. Чому «оживають» покришки, і чи можна боротися з цим неприємним явищем? Які є ефективні методи його усунення. Розглянемо у цій статті.
Яка буває гума (шини)
Не секрет, що від типу шин багато в чому залежить рівень шуму на старті. Це варто враховувати, перевдягаючи свого «залізного коня».
Зимова. Призначена для їзди по слизьких дорогах, у мороз та снігопад, тому її роблять з більш м'якої гумової суміші. Такі колеса забезпечують хорошу зчіпку та антиковзний ефект, звідси нижчий рівень шуму, що наближується до нуля.
Літня. Завдання тут зовсім інші, головне зберегти стійкість транспортного засобу, тому шини повинні бути твердими. Використовується інший склад суміші для таких покришок. Тверді шини охоче співають, особливо нові, і саме цей звуковий момент чує водій.
З малюнком протектора. Крім перерахованих вище природних причин, існує ще й малюнок протектора, від особливостей якого також залежить рівень шуму або його відсутність. Літні шини мають більш гладкий малюнок, зимові — відрізняються борознами та борозенками, канавками та вигинами, для гарного зчеплення поверхонь. Відповідно, і звуки вони видають зовсім різні: чим гладкіше або симетричніше малюнок, тим шумніше.
Які бувають шуми, та як їх прибрати
- Повітряні сплески. Характерні саме для літньої гуми, з-під якої не встигає виходити повітря під час їзди. Зимовий варіант теж схильний до такого явища, але виражено воно в цьому випадку набагато менше, відповідно — і не так чутно.
- Гудіння перекачаних шин. Якщо перестаратися при накачуванні, колеса гудітимуть під час їзди. Надмірна опірність та твердість тому причини. Використовуйте манометр, щоб правильно оцінити ступінь накачування.
- Погані матеріали. При виробництві покришок використовується гумовий компаунд — полімерна смола, що твердне в природних умовах. Чим вона якісніша, тим менш шумними будуть шини. І навпаки, погані матеріали, якість яких, на жаль, неможливо оцінити у готовому виробі, сприятимуть тому, що комплект гуми доведеться викинути та купити новий. Іноді це єдиний вихід, щоб унеможливити шум від гуми автомобіля. При покупці ретельно перевіряйте відповідність заявленим характеристикам, та по можливості тестуйте параметри шумності.
- Особливості конструкції. Часто причиною шуму може бути посилений каркас шини. Його використовують для коліс позашляховиків, щоб забезпечити додаткову міцність та жорсткість. Далі — знайома ситуація: чим жорсткіша і твердіша шина, тим вона галасливіша.
- Хибний шум. Якщо стаж водія не великий, можна сплутати шум покришок з шумом підшипника. Як перевірити, хто саме винуватець «урочистості»? Підніміть машину домкратом та переверніть у повітрі підозрюване колесо. Якщо почуєте металевий призвук, настав час міняти підшипник.
Як прибрати шум шипованих шин
Шипована гума – популярний вибір у зимову пору року, вона ефективна на слизькій дорозі та забезпечує відмінне зчеплення авто з поверхнею магістралі. Водночас і шумить вона пристойно. На щастя, є способи забрати ці звуки.
Вибираємо те, що підходить. При правильному виборі є можливість досягти бажаного ефекту і при цьому отримати трохи менше шумів.
Для цього при покупці звертайте увагу на:
- кількість шипів (не більше 100 штук на шину),
- малюнок протектора (підійде асиметричний ненаправлений протектор),
- особливості виготовлення (є варіанти, які виробляються з двох типів гум — основа з більш твердої, а поверхня для контакту з дорогою — з більш м'якої).
Для шин, які вже в експлуатації та раптом стали більше шуміти, актуальним є огляд на предмет:
- перекачані чи не перекачані — у разі потреби варто відвідати автосервіс та скоригувати ситуацію,
- обкатані чи не обкатані — тут уже все у Ваших руках: щоб шиповані шини «обтерлися» і менше шуміли, покатайтеся на них зі швидкістю не менше 70 км/год, різко не стартуйте та не гальмуйте на початку шляху.
Професійне доопрацювання – віброізоляція
Колісні арки, які оброблені спеціальними матеріалами, завжди стають джерелами небажаних шумів. Використовуйте спеціальні антикорозійні мастики та листовий вібродемпфер.
Про те, які саме матеріали підійдуть для цієї мети, рекомендуємо поговорити зі спеціалістом StP.